Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

staj defteri nasıl doldurulur

Staj öğrencilerin eğitimlerinde aldıkları teorik bilgileri pratik olarak deneyimleme fırsatına verilen isimdir. Öğrenciler gerekli eğitimleri aldıktan sonra bu eğitimleri uygulayacakları alanlarda staj yaparak tecrübe kazanırlar. Ayrıca staj esnasında işlerin nasıl ilerlediğini, günlük iş akışının nasıl gerçekleştiğini gözlemleme şansına sahip olmaktadırlar. Kendi görevleri dahilinde hangi sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiklerini yaparak – yaşayarak öğrenme fırsatına sahip olurlar.

Staj süresi boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerin staj defteri yardımıyla yazıya dökülerek raporlanması gerekmektedir. Staj defteri nasıl doldurulur sorusunun cevabına geçmeden önce bu uygulamanın okul bazında farklılık gösterebileceğini unutmamak gereklidir. Yaygın olarak kullanılan staj defteri uygulamasını anlatmaya geçebiliriz;

Öncelikle staj defteri adı verilen defter sıradan defterlere benzetilebilir. Fakat staj defterinin diğer defterlerden farkı her sayfasında 1 günlük rapor bölümünün bulunmasıdır. Bu bölümler staj süresi kadar sayfaya sahiptir. Yani öğrencinin staj yapacağı süre kadar gün ayrılmıştır. Bazı staj defterleri günlerden önce stajın değerlendirilmesi için gerekli alanlara sahip olabiliyor. Bu alanlara genel olarak stajdan neler öğrenildiği, stajın hangi faydaları sağladığı gibi bilgiler aktarılabilir.

Staj defterinin doldurulması için öncelikle şu hatırlatmayı yapmak gerekiyor. Staj defterini günü gününe doldurmak sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü staj defteri bölüm öğretmenine (liseler için) ya da danışman akademisyene (üniversiteler için) veya öğrenci işlerine (üniversiteler için) teslim edilir. Teslim tarihi genellikle stajın bitmesine yakın açıklanacağı için önünüzdeki birkaç gün içerisinde tüm staj defterini doldurmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durum yaşanmaması için staj defteri sayfalarını günü gününe doldurmak sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Staj defteri doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması gerekenleri önce liste halinde görelim;

  • Tarih atılmalı
  • Mesai başladığı andan itibaren zaman sıralamasına göre anlatım yapılmalı
  • Öğrenilen şeyler yazılmalı
  • Yapılan hatalar yazılmalı
  • gün için yapılması gerekenler yazılmalı
  • İş yerinden ayrılış saati yazılmalı

Yukarıda belli başlı önemli noktalara değinilerek hazırlanan kriterler staj defteri doldurmak için atlanmaması gereken önemli noktalardır. Gün içerisinde yapılan aktivitelerin deftere aktarılarak hazırlanması esasına dayanan staj defteri, stajda geçirdiğiniz süre boyunca gerçekleştirdiğiniz faaliyetler hakkında fikir vermektedir.

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Tarih Atılmalı

Staj defterinde tarih için gerekli alan matbu olarak yani hazır olarak bulunmaktadır. O alana staj gününün tarihi atmayı unutmayınız. Çünkü hangi gün ne iş yaptığınız anca tarihten belli olmaktadır. Ayrıca staj süresini tamamladığınızı yine tarihlerden faydalanarak kanıtlamış olursunuz.

Zaman Sıralaması Önemli

Staj defteri doldururken zaman sıralamasına dikkat etmelisiniz. Yani işe başladığınız andan işten ayrılış anına kadar yazmalısınız. Karmaşık bir sıralama ile yazım yaparsanız tüm iş akışı birbirine girecektir ve okuyan kişi o gün ne yaptığınızı anlamayacaktır. O nedenle zamanın sıralamasına dikkat edilmelidir.

Öğrenilen Şeyler Yazılmalı

Staj sizlere pek çok şeyi öğrenmenizi sağlayacak deneyimleme sürecidir. Bu süreçte o gün bilmediğiniz neler öğrendiğinizi staj defterinize yazmalısınız. Örnek vermek gerekirse; Bankacılık ve Sigortacılık alanında staj yapan bir öğrenci; “Araç sigorta poliçesi hazırlamak için farklı sigorta şirketlerinden teklif almayı öğrendim” şeklinde açıklaması daha önce bilmediği ama o gün staj sayesinde öğrendiği şeyi paylaşmasıdır. Unutmayın stajın amacı alanınızla ilgili yeni şeyler öğrenmeniz ve bu alanda tecrübe kazanmanızdır.

Yapılan Hatalar Yazılmalı

Staj süresi boyunca, özellikle de stajın ilk günlerinde birçok hata yapmanız muhtemeldir. Bu konuda endişeye kapılmamalısınız. Çünkü alanınızla ilgili deneyimleriniz yavaş yavaş keskinleşecek ve ilerleyen süreçte hata yapmamayı öğreneceksiniz. Yaptığınız hataları da staj defterine yazmayı aksatmamalısınız. Buna da bir örnek vermek gerekirse; Bankacılık ve Sigortacılık alanında staj yapan öğrenci, “Bugün Kasko poliçesi hazırlamak yerine yanlışlıkla Sigorta poliçesi hazırladığımı fark ettim. Müdürümüzün onayından dönen işlemimi ivedilikle düzelterek müşterinin talebi doğrultusunda Sigorta poliçesi hazırladım” şeklinde bir açıklama oldukça yeterli olacaktır.

Gün İçerisinde Yapılanlar Yazılmalı

Staj defterlerini genelde haftalık olarak hazırlanır. Bir hafta içerisinde ilgili güne denk gelen alana bir cümle ile sadece o gün içerisinde yapılan aktiviteler, işler ve kaç saat çalıştığınız yazılmalıdır. Böylece o tarihte hangi işler ile meşgul olduğunuzu hangi çalışmalarda deneyim kazandığınızı ilgili akademisyen, öğrenci işleri yada öğretmenler rahatlıkla inceleme fırsatına sahip olacaktır.

Haftalık Rapor

Gün bazında birer cümle ile yazdığınız iş tanımını, haftalık raporda tüm haftayı kapsayacak şekilde; 1, hafta, 2.hafta şeklinde detaylandırmalısınız. Haftalık raporda haftayı anlatırken hangi gün ne iş yaptığınızı, hangi birimde çalıştığınızı da rapora yazmalısınız.

İş Yerinden Ayrılış Saati Yazılmalıdır

Staj defterine iş yerinden saat kaçta ayrıldığınızı yazmalısınız. Bu sizlerin mesai saatlerine uyup uymadığınız konusunda fikir verecektir.

Tüm açıklamalara ek olarak unutmamalısınız ki staj defteri resmi bir niteliğe sahiptir. Staj defterinin her sayfasında staj yapılan kurumun mührü ve kaşesi olmak zorundadır. Ayrıca sizlerle oradan ilgilenen sorumlu müdür yada müdür yardımcısının değerlendirmesi ve ıslak imzası da staj raporu öğrenci değerlendirme kısmında bulunmalıdır.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun