Kalojen Nedir? Kalojen İçeren Besinler Nelerdir?

Kalojen Nedir? Kalojen İçeren Besinler Nelerdir?

kalojen içeren besinler

Kalojen insan vücudu tarafından üretilen ve insan vücudunda yer alan bir proteindir. Lifli protein olarak adlandırılan Kalojen insan sağlığı için oldukça önemlidir. Temel görevi iskelet ve kas sistemi arasındaki bağları güçlendirmek, cilt dokusunu korumak – bakımını yapmak ve sıkılaştırmak olan proteinin, dokuların beslenmesi ve güçlendirilmesi gibi görevleri de bulunmaktadır. Sağlıklı ve genç kalmak olgusuyla yakından ilgisi olan kalojen proteininin üretimi maalesef 30’lu yaşlardan itibaren azaltmaktadır. Kalojen tedavileri ve kalojen içeren besinler yardımıyla üretimi arttırmak ve yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün mü?

İnsan vücudu tarafından doğal olarak üretilen Kalojen dış görünüş ile de yakından ilgilidir. Cildin yenilenmesi, gergin durması, kırışıklıkların önüne geçilmesi gibi tüm detaylar kalojen tarafından yönetilmektedir. Her insanda aynı oranda kolajen üretiminden maalesef bahsedilemez. Bu nedenle çevremizde gördüğünüz ve yaşını hiç belli etmeyen, yani oldukça genç görünen kişilerin vücutlarında bol miktarda kalojen üretilmektedir. Bu durumun tam tersi olan yani bulunduğu yaştan daha yaşlı gösteren kişilerin vücudu ise olması gerekenden az miktarda kalojen üretmektedir.

Kalojen Nasıl Artırılır?

Vücudun kalojen üretimini arttırmak mümkün olduğundan yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklikle vücudunuzdaki kalojen miktarını arttırmanız mümkün hale gelmektedir. Bunun nasıl olabileceğini merak ediyorsanız vakit kaybetmeden açıklamaya başlayalım. Kalojen üretim miktarını artırmak için öncelikle sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Bunun yolu yağlı yiyeceklerden vazgeçmek olmalıdır. Doğru oranda yağ tüketmeniz gerekiyor, yani yiyeceklerin içerisindeki yağ oranı sizlerin kalojen üretimini etkilemektedir. Ayrıca düzenli spor yapmak, yürüyüş yapmak vücudun tüm fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına katkı sağlayacaktır.

Doğal yollarla kalojen üretimini arttırmak için kalojen içeren besinler mutlaka günlük diyetinizde yer almalı. Kalojen arttırımını sağlamak için hap, iğne gibi kalojen tedavilerine de başvurabilirsiniz. Ayrıca kalojen içeren kremler ve serumlar dışarıdan destekleyici tedavi yöntemi olarak oldukça etkilidir.

Kalojen içeren Besinler

Tüketilen besinlerin kalojen açısından farklı değerlere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Kalojen için yüksek değerlere sahip olan besinlerden bahsederek kalojen nerelerde bulunur sorusunun da cevabını verelim. Kalojen barındıran besinlerin başında sebze grubu gelmektedir. Yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsinde kalojen bulunmaktadır. Ardından meyve grubu gelmektedir. Kırmızı renkli meyvelerde de yüksek oranda kalojen bulunmaktadır. Böğürtlen, çilek, ahududu Kırmızı elma, kırmızı erik, şeftali gibi meyveler kalojen açısından zengindir.

Kış aylarında yoğun olarak tüketilen kuşburnu da kalojen açısından zengin içeriğe sahiptir. Yine kış aylarının vazgeçilmezleri olan mandalina ve portakal yüksek kalojen değerine sahiptir ve genel olarak C vitamini grubunun kalojen içerdiğini ifade etmek mümkündür. Avokado meyvesi de kalojen ve elastin üreterek cildin erken yaşlanmasını engeller. Avokadoyu maske yaparak da kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki sebze ve meyveler incelendiğinde bunları ezberlemek zor olabilir. Fakat dikkat ederseniz lifli besinlerin kalojen barındırdığını görebilirsiniz. Zaten yazımızın başında lifli protein olarak adlandırıldığından bahsetmiştik. Lifli gıdaların tüketilmesinin sağlık açısından olumlu sonuçlar doğurduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Kalojen desteği sağladığını da ifade ederek önemini bir kez daha anlamamıza katkı sağlayabiliriz.

Elastin Nedir? Ne İşe Yarar?

Elastin adı verilen bir diğer proteinin Kalojen ile birlikte çalıştığını hatırlatarak devam edelim. Elastin, vücut dokusunun gergin ve sıkı durmasını sağlamaktadır. Bunu yaparken kalojen ile birlikte çalışır. Elastin ve kalojenin yeterli miktarda bulunduğu bir vücudun kısaca özellikleri;

  • İskelet sistemi ve kas sistemi sağlıklı çalışır
  • Kasların ve liflerin sağlamlığı artar
  • Cildin parlak ve gergin durmasını sağlar
  • Kırışıklık oluşumunun önüne geçer
  • Yukarıda sayılan özelliklerdeki vücutta yüksek miktarda kalojen ve elastin üretildiği ifade edilebilir. Ama bilinmesi gereken bir diğer nokta ise kişinin vücuduna ne kadar iyi baktığı ile ilgilidir. Vücudunuzda elastin ve kalojen üretiminin artmasına engel olabilecek durumlar meydana gelebilir.

    Sigara kullanmak vücudunuz için sayısız zarara yol açar. Halk arasında sigara kullananların cildinin daha çabuk yaşlandığını söylemini duymuşsunuzdur. İşte bunun sebebi sigaranın elastin ve kalojen proteinlerine zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Sigaranın verdiği zarar sonucunda yukarıda yazılan özelliklerde bir vücuda sahip olamayabilirsiniz.

    İnsan vücudunda milyonlarca ölü hücre bulunuyor. Bu hücreler doku üzerinde bulunup ve her banyo sırasında dokudan ayrılırlar. Banyo yapma sıklığının az olması durumunda doku üzerindeki ölü hücre sayısı da fazla olacaktır. Bu durum dokunun kendini yenileme süresini geciktirecek ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmaya başlamasına sebep olacaktır.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun