Bebek Odası Mobilyası Nasıl Olmalı?

Bebek Odası Mobilyası Nasıl Olmalı?

bebek odası mobilyası nasıl olmalı

En değerli varlığınız olan, size yaşama sevinci aşılayan bebeğinizin doğumuna az bir süre kaldıysa, onu kollarınızın arasına alacağınız günü sabırsızlıkla bekliyorsanız; bebeğinizin huzurlu bir şekilde, güven içerisinde yaşayacağı bebek odasını hazırlamanın zamanı da çoktan geldi demektir.

Hala bebeğinizin odasını hangi mobilyalar ile döşeyeceğinize karar vermediyseniz, bebek odası mobilyası nasıl olmalı diye düşünüyorsanız; bebeğinizin sağlıkla büyüyebileceği bir oda hazırlamanın püf noktalarını paylaştığımız bu yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz. İşte, minik bebeğinize özel mobilya seçimi esnasında göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalar:

Sağlıklı ve Hijyenik Mobilya Seçimi

Bebeğinizin odasının tıpkı peri masalında yer alan şirin, sevimli ve rengarenk bir oda olmasını diliyor olabilirsiniz; lakin onun odasını döşerken tasarımdan ve gösterişten de öte önemsemeniz gereken bir nokta bulunuyor. O da bebeğinizin odasının ne kadar sağlıklı olduğu!

Bebeğinizde bilişsel ve davranışsal sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız; mobilya seçerken seçtiğiniz mobilyaların AB standartlarına uygun, EN71 sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat edin. EN-71 sertifikalı ürünler mobilya boyaları, oyuncaklar gibi ürünlerin bebek ve çocuk sağlığına uygun olduğunu gösterir.

Bebeğinizin odasını döşerken;

Mobilya boyalarının ağır metal içermediğinden, duvar boyalarının su bazlı ve uçucu organik içeriklerinin mümkün olduğunca az olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle  ladin ağacı gibi masif ahşaptan ya da doğal ahşap malzemeden üretilmiş mobilyalar ile bebeğinizin odasını dekore edebilirsiniz.

Bebek odası halısı da mobilya seçimi kadar önemlidir. Odada oynarken sürekli halı üzerinde oturacağını, emekleyeceğini düşünerek anti alerjik, çamaşır makinesinde kolay yıkanabilir bir halı tercihinde bulunmalısınız. Bebek halısı kısa tüylü, toz ve kiri hapsetmeyen ve anti bakteriyel kumaştan üretilmiş olmalıdır.

Mobilya kaplamalarının kanserojen madde içermemesine ve plastik ham maddeden imal edilmemesine özen göstermelisiniz. Kurşun ve toksik madde içeren boyaların kullanıldığı mobilyalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Aksi halde bebeğinizin mobilya kenarlarını çiğnediğinde aniden zehirlenmesine neden olabilirsiniz.

Bebeğinize terlemeyi engelleyen, alerji yapmayan, ortopedik ve organik maddeden üretilen bir bebek yatağı satın almalısınız. Bu noktada bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyen doğal latex yataklara bir şans verebilirsiniz. Bebek odası dekorasyonunda bebek yatağı seçimi tüm eşyalar arasında en önemlisidir. Bebek yatağı ile ilgili daha fazla bilgi için Bebek Yatağı Nasıl Olmalı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Güvenlikli Mobilyalar

Bebeğinizin sağlığını tehdit eden unsurların bulunmadığı doğru mobilya seçimiyle bebeğinize güven içerisinde büyüyebileceği bir ortam yaratabilirsiniz. Bu aşamada bebeğinizin yüzleşebileceği en önemli sorunların boğulma ve düşme tehlikesi olduğunu söyleyebiliriz.

Güvenli bebek mobilyası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Karyola parmaklıkları mümkün olduğunca dar olmalı; bebeğin başının sığmayacağı genişlikte olmalıdır. Aksi halde bebeğinizin kafası karyola parmaklıkları ya da yatak korkulukları arasında sıkışabilir. Ayrıca bebeğinizin ayağa kalkabildiğinde aşağı düşmemesi için, karyola parmaklık boyu mutlaka bebeğin boyuna eşit ya da tırmanamayacağı kadar yüksek olmalı.
  • Yatak kumaşı yanmaya karşı dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Aynı zamanda anti alerjik ve anti bakteriyel kumaştan üretilmiş olmalıdır.
  • Bebeğinizin yatağının çok yumuşak olmaması da boğulma riski ile karşılaşmaması açısından son derece önem arz ediyor.
  • Bebeğinizin karyolası ile karyola içine koyduğunuz yatağın arasındaki mesafe iki parmağı geçmemelidir. Böyle bir durumda bebeğinizin kafası ya da kolu yatak ile karyola arasında sıkışıp kalabilir.
  • Bebek karyolasını pencereye yakın bir yere koymamalısınız. Böyle bir hataya düşmeniz; bebeğinizin biraz büyüdüğünde pencereden düşmesine sebep olabileceği gibi bebeğiniz perde kordonlarına takılarak, boğulabilir.
  • Bebeğinizin odasındaki tüm pencerelere güvenlik kilidi takmalı, odadaki kablo ve prizleri güvenlik malzemeleri ile kaplamalısınız.
  • Duvarlara ağır tablolar, çerçeveler ve aynalar asmaktan kaçınmalısınız.

Bebek ve çocuk odalarında ve ev içinde alabileceğiniz güvenlik önlemleri için Küçük Çocuklar İçin Evde Alınması Gereken 11 Güvenlik Önlemi yazımızı okuyun.

Tasarım ve Kullanışlılık

Seçtiğiniz mobilya ve eşyaların sağlıklı, güvenli ve hijyenik olduğundan emin olduktan sonra artık mobilyaların güzel görünüp görünmediğine, kullanımların kolay olup olmadığına bakabilirsiniz. Yani mobilyaların tasarımının ve kullanışlılığın; bebek odası mobilyası seçerken dikkate almanız gereken diğer önemli noktalar olduğunu ifade edebiliriz.

Tasarım ve kullanışlılık açısında bebek odası mobilyası nasıl olmalı?

Bebeğinizin odasının rengarenk olmasını istiyor olabilirsiniz; lakin onun uykuya rahat bir şekilde dalması, kendini huzursuz ve gergin hissetmemesi adına mobilya ve duvar renklerini soft renklerden seçmeniz gerekiyor. Bebek odaları için en doğru renkler ise uçuk mavi, uçuk pembe ve uçuk sarı gibi yumuşak renkler! Beyaz renk, ışığı direkt olarak yansıttığı için bebeğinizin gözlerinin ışıktan rahatsız olmaması adına beyaz renk duvar boyası seçiminde bulunmamalısınız.

Bebek odası renklerinde perdeler de önemli bir yer tutuyor. Koyu renkli perdeler, bebeğinizin odasına güneş ışınlarının girmesini engelleyerek, odayı karartacağından açık renkli perdelere öncelik vermelisiniz.

Taş, tüy, ip gibi bebeğinizin güvenliğini tehdit edebilecek aksesuarlarla süslenmiş mobilya ve eşyalara bebeğinizin odasında yer vermemelisiniz.

Kenar ve köşe kısımları sivri olmayan yani köşeleri yuvarlatılmış şekilde tasarlanmış mobilyaların en doğru tercih olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğinizin odasındaki dolap ve şifonyer gibi ağır eşyaları bebeğinizin üzerine devrilmemesi için duvara monte etmelisiniz.

Bebeğinizin ruhsal, bedensel sağlığının ve güvenliğinin her şeyden önemli olduğunun altını çizerek; mobilya seçerken en az iki kere düşünmenizi öneriyor; bebeğinizle mutlu mesut bir yaşam sürmenizi temenni ediyoruz.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun