Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

deri mont nasıl temizlenir

Genellikle bahar aylarının vazgeçilmezi ve kurtarıcısı deri montlardır. Kaban giyilemeyecek kadar sıcak ama hırka ya da kumaş ceketlerin yetmediği kadar soğuk havalarda deri montlar devreye girer. Giyene ayrı bir hava ve şıklık katan deri montları sadece bahar serinliğinin kurtarıcısı olarak tanımlamak da doğru değil. Öyle ki en basit jean pantolon ya da sade bir elbiseyi bile dikkat çekici görünümüne kavuşturup sıradan olmaktan çıkarır deri montlar.

Deri montun yıkanamayacağını hemen herkes biliyordur. Ama temizlemeden de kullanmak hem görünüm açısından hem de derinin ömrünü kısaltacağından doğru bir davranış değil. Deri temizliği ve bakımı hakkında öneri ve ipuçlarını dikkate alarak deri montunuzu uzun yıllar görünümünden bir şey kaybetmeden giymeye devam edebilirsiniz.

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri montları çamaşır makinesinde ya da elde yıkamak deriye çok ciddi zararlar verir. Çamaşır deterjanı, ağartıcı, leke çıkarıcı gibi kimyasallar da derinin görünümünü bozar, çatlatıp kurumasına neden olur. Deri mont temizliği için doğal ürünler ya da bu iş için özel olarak üretilmiş deri temizleyici ürünler kullanmalısınız.

Vazelin ile Deri Mont Temizleme

Cilt bakımında kullanılan vazelin deri mont, çanta ya da ayakkabı bakımı için de kullanılır. Öncelikle deri montunuzu hafif nemli bir bezle silin. Ardından temiz ama sizin için önemsiz bir kumaş parçasını düz bir zemine serin. Deri montu da kumaşın üzerine açık vaziyette koyun. Geniş bir parça pamuğa yarım çay kaşığı kadar vazelin sürüp tüm montun her yerini homojen şekilde vazelinli pamukla ovun. Varsa lekelerin kaybolduğunu ve deri montun pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Montu dolaba asmadan önce 1 gün boyunca ahşap ya da plastik askıda bekletin.

Zeytinyağı ile Deri Mont Temizleme

Deri montu yukarıda anlatıldığı gibi temizlik işlemi için hazır hale getirin. Ardından pamuğa döktüğünüz az miktarda zeytinyağı ile montun tüm deri yüzeyini silin. Tek bir parça pamuk işinizi görecektir, sürekli yenilemenize gerek yok. Zeytinyağını da çok az kullanmaya özen gösterin.

Vazelin ya da zeytinyağı ile deri bakımı yapmak için pamuk yerine makyaj süngeri de kullanabilirsiniz. Makyaj süngeri ile tüm yüzeyi çok daha kolay silebilirsiniz.

Deri Bakım Kremi

Deri montunuzu aldığınız mağazadan ya da internetten temin edebileceğiniz deri bakım kremi ya da sütü gibi ürünlerle deri temizliğini yapabilirsiniz. Burada dikkat edilecek en önemli husus; deri ayakkabı temizlik ve bakım ürünlerinin çoğu deri mont temizliği için uygun değildir. Ayakkabı kremleri yumuşak derinin sertleşmesine sebep olabilir.

Kuru Temizleme

Deri temizliğini evde yapmak istemiyorsanız en kolay yol kuru temizlemeye vermektir. Deri montlar oldukça pahalı giysilerdir. Bu sebeple deri montunuzu temizletmek için güvenilir bir kuru temizleyici seçmeye özen gösterin. Deri mont üzerinde yağ lekesi, mürekkep lekesi gibi lekeler varsa kesinlikle kuru temizlemeye başvurun. Evde alkol, leke çıkarıcı gibi ürünlerle deri temizlemek montu kullanılamaz hale getirebilir.

Islanan Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri mont genellikle sonbahar aylarında giyildiği için yağmurda ıslanma riski yüksektir. Böyle zamanlarda montu kurutmak için kesinlikle saç kurutma makinesi, kalorifer peteği gibi ısıtıcılar kullanmayın. Montun formunun bozulmasına ve yanmasına sebep olabilirsiniz. Islanan deri montun üzerinde lekeler kalmaması için önce kuru ve yumuşak bir bezle hafifçe silin. Islanan deri montu direkt ısı kaynaklarından uzak tutarak kendi halinde kurumaya bırakın.

Deri Mont Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri montunuzu ayda bir kez hafif nemli bezle silip; hava alan bir ortamda, ısı kaynağından uzak tutarak kurumaya bırakın.

Deri montu senede bir kez yukarıda tarif edildiği şekilde silip; vazelin, zeytinyağı ya da bakım kremi ile temizleyin. Bu şekilde hem kolay lekeler çıkacak hem de deri montun kullanım ömrü uzayacaktır.

Lekeler oluşmaması için üzerinizde montunuz varken parfüm, vücut spreyi, deodorant gibi şeyler kesinlikle sıkmayın.

Deri mont nasıl saklanır?

Sezon bitiminde deri montunuzu kaldırmadan önce nemli bezle silip kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra vazelin ya da zeytinyağı ile bakımını yapın. 2-3 gün boyunca oda içinde açık alanda bekletin.

Deri ceketinizi kutu, valiz, vakumlu hurç, hava almayan hurç ya da gamboç gibi muhafaza edicilerin içine asla koymayın. Deri mont mutlaka plastik veya ahşap olan geniş omuzlu askıda; hava alan kıyafet kılıfı içinde, dolapta saklanmalıdır. Ayrıca hakiki deri kolay iz yapabileceğinden rutin kullanımda da kıyafet askısı kullanmadan asılmamasına dikkat edilmelidir.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun