Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

bebekle uçak yolculuğu

Uçak seyahati en güvenli ve konforlu yolculuk olması sebebiyle hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde oldukça fazla tercih ediliyor. Bebekli ailelerin uçak seyahatine yönelik birtakım endişeleri olabiliyor. Ancak birinci ayını dolduran sağlıklı bebekler için uçak seyahatinin herhangi bir mahsuru yoktur. Sadece bazı noktalara dikkat edilerek bebekle uçak yolculuğu sorunsuz ve konforlu hale getirilebilir.

Bir aydan önce bebeğin uçakla seyahat etmesini zorunlu kılan durumlarda doktorunuza danışarak seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Uçakla seyahat kuralları gereğince bebek 7 günlükten büyükse; 18 yaşından büyük bir refakatçi eşliğinde uçağa binmesinde bir sakınca yoktur. 7 günlükten küçük bebeklerin seyahatine ancak doktor raporu ile izin verilmektedir. 2 yaşına kadar tüm bebekler için geçerli bir diğer kural ise; her bir bebeğe bir refakatçi zorunluluğudur. Refakatçinin birden fazla bebekle seyahat etmesi gerektiği durumlarda ilk bebek için bebek bileti, diğer bebekler için çocuk bileti düzenlenmesi gerekir. Bebeklerden biri refakatçinin kucağında özel kemerle, diğer bebekler de koltuklarda bebek puseti içinde yolculuk yapabilirler. Pusetler refakatçi tarafından sağlanmalıdır.

Bebekle uçak yolculuğu nasıl yapılır?

Uçuş öncesi dikkat edilmesi gerekenler

  • Sağlıklı bebekler için uçak seyahatinin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak birtakım enfeksiyonu bulunan bebekler için uçak seyahati uygun değildir. Özellikle kulağıyla ilgili sorunları bulunan bebeklerin kesinlikle uçağa binmemesi gerekiyor. Basınçtan kaynaklanan değişimler kulaktaki enfeksiyonu artırabiliyor. Böyle durumlarda seyahatinizi mutlaka bebeğinizin doktoruna danışarak planlamanızda fayda var.
  • Uçuş öncesi bebek çantasının özenle hazırlanması gerekiyor. Gidilecek yerin uzunluğuna göre eşyaların ayarlamalısınız. Islak mendil, bez, alt değiştirme minderi, battaniye, yedek kıyafet, biberon,emzik, yedek poşet, bebeğin ilgi duyduğu oyuncaklar ve mamalar mutlaka yanınızda olmalı. Ayrıca bebeğinizin kullandığı ilaç, sprey, pişik kremi gibi sağlık malzemelerini de kabine almanızda fayda var.
  • Bebeğinizin rahatı ve kolayca bez değiştirebilmeniz için bol ve ince kıyafetler giydirin. Hırka, bebek battaniyesi gibi soğuktan koruyacak eşyaları da bebek çantasında bulundurmayı unutmayın.
  • Uçuşunuzu bebeğinizle yapacağınızı öncesinde havayolu şirketine bildirirseniz bebek maması bulunduruluyor. Siz de uzun bir uçuş planlıyorsanız maması dışında mutlaka meyve püresi, yoğurt gibi ek gıdaları yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Uçuş sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Uçak iniş ve kalkışları sırasında atmosfer basıncında değişmeler yaşanmaktadır. Bu değişimler kulakların tıkanmasına sebep olur. Böyle bir durumda yetişkinler yutkunmayla kulak tıkanıklığını ve basıncın yarattığı etkiyi otomatik olarak ortadan kaldırıyor. Ancak bebekler için bunun söz konusu olmadığının anne tarafından bilinmesi gerekiyor. Uçağın indiği ve tamamen yükseldiği aşamalarda bebeğin emzirilmesiyle kulak tıkanıklığının önüne geçelebilirsiniz. Emzirmek bebeğin sakinleşmesini de sağlayacağı için uçuşu daha rahat geçirmenize de katkısı olacaktır. Emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda biberonla su veya süt verilerek de yutkunması sağlanarak kulak basıncı düşürülebilir.
  • Uzun sürecek uçak seyahatlerinde sıvı kayıpları yaşanmaktadır. Bebek için sıvı kaybının yaşanması sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bebeğin sevdiği yiyecek ve içeceklerin bulunması ve ara sıra bebeğe verilmesi önem ifade ediyor. Bebekler uçaklarda yeme ve içme eğiliminde olmayabilir. Dolayısıyla ebeveynler tarafından bebeğin su ve açlık durumu sürekli kontrol edilmelidir.
  • İki yaşını aşmayan bebeklerin uçak yolculukları anne kucağında gerçekleşiyor. Ancak kabin görevlisi tarafından bebek emniyet kemerinin takılması şart koşuluyor. Bebeğinizle uçağa bindikten sonra bebek emniyet kemerinin takılması için yardım isteyebilirsiniz. İki yaşını dolduran çocuklar için ise, koltuk üzerine emniyetli bebek puseti konuluyor. Bebek pusetinin genellikle sizin tarafınızdan temin edilmesi gerekiyor. Puset haricinde uçak koltuğuna takılabilen bebek hamağı da edinebilirsiniz. Bebek hamağı hem kullanışlı hem de az yer kaplıyor. Koltuğun servis- tepsi kilidine takılan hamak sayesinde bebeğinizle yüz yüze seyahat edebiliyorsunuz.
  • Uçaktan kolay inebilmek ve binebilmek için kapıya yakın koltukların seçilmesi gerekiyor. Uçağın boşaltılması sırasında kalabalıktan çıkış kapısına ulaşabilmek zor olabilir. Ayrıca annenin yanında çok fazla eşya bulunmaması da önemlidir. Böylece iniş ve çıkışlarda sadece bebeğin taşınmasına odaklanılabilir.
  • Bebekler genellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda huzursuzluk yaşarlar. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için bebekle oynamak veya bebeğin dikkatini çekecek oyuncaklarla oynamasını sağlamak gerekebilir. Böylece daha rahat bir uçak seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanına ulaşım sırasında yapılacaklar

Eğer havalimanına uzak bir yerde oturuyorsanız, uçak kalkış saatinden birkaç saat önce havalimanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü havalimanına varmak için kullanacağınız araçta bebeğiniz huysuzlanabilir. Huysuz bir ruh haline sahip bebeğin hemen uçağa binmesi işinizi daha da zora sokacaktır. Dolayısıyla araçtaki huysuzluğu gidermek ve dinlenmesini sağlamak için hava alanı bekleme salonunda durulması gerekiyor. Böylece bebeğin rahatlamış haliyle uçak seyahati başlayabileceksiniz.

Havalimanına ulaştıktan sonra elinizde bavulları mutlaka teslim edin. Böylece daha da rahat hareket edebilirsiniz. Havalimanlarının çoğunda bebekli aileler için emzirme ve süt sağma odaları yer alıyor. Bu odalara girerek bebeğinizi emzirebilirsiniz. Ancak uçağın kalkmasına az bir vakit varsa emzirme işini uçağa da bırakabilirsiniz. Bebeğin emzirirken rahatlaması uyumasını kolaylaştırır. Bu da, uçak seyahatinizi hem siz hem de bebeğiniz için daha konforlu hale getirecektir.

Bebekle uçak seyahati yapacak annenin yanında en az bir kişinin bulunmasını tavsiye ediyoruz. Kendisine yardımcı olacak birisinin bulunmaması işlerini zorlaştırabilir. Anne yorulduğunda bebeği taşıyacak bir akraba veya babanın da uçakta bulunması önem ifade ediyor. Annelerin tek başlarına bebekleriyle uçak seyahatini pek de tercih etmemeleri idealdir. Hatta hiçbir yolculuk için bunun tercih edilmemesi uygun olacaktır.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun