Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Yeşil çay, aynı siyah çay gibi ‘camellia sinensis’ yapraklarından elde edilen bir çay çeşididir. Siyah çayın yaprakları yavaş kurutulur ve oksijenle tepkimeye girmesi sağlanır. Yeşil çay ise tam tersi olarak hemen kurutulur ve oksijenle tepkimesi engellenir. Bu sebeple her ikisinde de antioksidan olmasına rağmen yeşil çayda bulunan antioksidan miktarı siyah çaya göre daha fazladır.

Yeşil çay, antioksidan miktarının fazla olmasının yanında içinde barındırdığı bir çok mineral ve vitamin sayesinde doğanın bir mucizesi gibi durmaktadır. Özellikle uzak doğuda yeşil çay, uzun yıllar tedavi amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde ise uzmanlar yeşil çayın bir çok sağlık problemine iyi geldiğine vurgulamakta ve sağlık sıkıntısı çekenlere önermektedir. Yeşil çayın faydalarının bir kısmını bizde sıralamak istedik.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

 • İçinde barındırdığı antioksidan sayesinde diyet yapanların fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olur.
 • Alzheimer hastalığını ve kalp rahatsızlıklarını önlemede etkendir.
 • Alerjiden kaynaklı hastalıklara iyi gelmesi kanıtlanan faydaları arasındadır.
 • Kan basıncını düzenleyerek vücuda zindelik verir.
 • Şeker hastalığını önlemede faydalıdır.
 • Bakteriyel ve viral rahatsızlıkları karşı vücuda direnç kazandırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Böbrek taşı dökmede etkin bir rol oynar.
 • Diş çürümelerine karşı etkilidir.
 • Migren ağrıları çekenlerde ağrıyı hafifletir ve migren hastalığına iyi gelir.
 • Ağız kokusun gidererek boğaza ferahlık hissi verir.

İçmenin dışında direkt olarak kullanılmasıyla da sağladığı faydalar vardır.

 • Göz şişlikleri için soğutulmuş yeşil çayı bir beze koyun ve göz kapaklarınızda bekletin. Şişlikleri alacaktır ve daha sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. Poşet çay şeklinde ise buzdolabında soğutarak yine göz kapaklarınıza tampon şeklinde uygulayabilirsiniz.
 • Ayakta oluşan mantarların tedavisinde de direkt olarak yeşil çayı kullanabilirsiniz. Demlediğiniz yeşil çayı hafif soğuttuktan sonra bir leğene dökün ve ayaklarını içinde bekletin. Burada en önemli nokta suyla tekrar durulamamanızdır.

Yeşil çayın bu kadar faydasını sıraladıktan sonra akıllara günde kaç bardak tüketilmesi gerektiği gelmektedir. Yeşil çayı eğer daha önce hiç içmediyseniz ve yeni yeni içmeye başladıysanız en az günde bir fincan gerekli vitaminleri almanız için yeterli olacaktır. Yapılan araştırmalar, günde iki üç bardak yeşil çay tüketiminin sağladığı faydalardan yararlanmak için yeterli olacağını göstermektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi yeşil çayı da günde beş bardaktan fazla içmemeniz önerilir. Özellikle yapısında antioksidan bulunmasından dolayı kaynar olarak tüketilmesi halinde yemek borusunda kanser oluşturma riski taşımaktadır.
Peki faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay nasıl içilir ve nasıl demlenir? Bir çok yöntemi olsa da size en sağlıklı yollarını anlatmak istedik.

Yeşil Çay Nasıl İçilir ve Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayı toz halinde tüketmenizi önermemekteyiz. Aksi takdirde karaciğerinize zarar verebilir. Bunun yerine yaprak halinde tüketmeniz yeşil çaydan alacağınız faydalar açısından çok daha önemlidir. Kaynatarak demlemek yerine üzerine sıcak su dökerek demlemeniz önerilir. Bir büyük fincana bir yada iki çay kaşığı kadar yeşil çay koyunuz. Üzerine kaynar su dökün ve iki ile beş dakika arasında demlemeye bırakın. İçine şeker atmayın. Eğer çayı şekerli içiyorsanız beyaz şeker yerine bal atmanız önerilir. Nane ya da zencefil ekleyerek de tadını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Yemekten hemen sonra içmeniz yeşil çaydan yeterince fayda alamamanıza sebep olabilir. Sabah uyandıktan sonra gece yatmadan önce içmeniz çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca kalitesine güvenmediğiniz yeşil çayları tüketmeyiniz.
Fazla tüketilen yeşil çayın ne gibi zararları olabilir, vücutta ne gibi reaksiyonlara sebebiyet verebilir gibi sorular, günümüzde sıkça tüketilmeye başlanan yeşil çay içinde akıllara gelmektedir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

 • Her şey gibi yeşil çayda fazla tüketildiğinde vücuda faydadan çok zarar vermeye başlar. Bunlardan bir kaçını sıralayacak olursak;
 • Sık idrara çıkma, bulantı, kusma, uykusuzluk gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.Bu yüzden kafeine direnci olmayanlar çok sık tüketmemelidirler.
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği kanıtlansa da kalp ve böbrek rahtsızlığı olanlar yeşil çay içmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir.
 • Hamile olanlar ve emziren annelerin de yeşil çay tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında yarar vardır.
 • Yeşil çayın erkeklerde zararlı etkiler bıraktığı gibi bir söylenti olsa da bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek değildir. Sadece kadınlarda sağladığı faydalar açısından daha iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.
 • Yine kanser hastaları ve psikolojik rahatsızlığı olan hastalar doktorlarına danışmadan yeşil çay tüketmeleri önerilmemektedir.

Özellikle yeşil çay sevenlerin tercih ettiği ve son zamanların popüler içeceği olan yeşil kahve nasıl içilir yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

PAYLAŞ

Yorum Yazarak Katkıda Bulun