Hamilelik Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Anne olmak isteyen tüm adayların hamilelik döneminde değil daha öncesinden beslenmelerine ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri önerilir. Çünkü gebelik öncesindeki beslenmenin anne karnında bebeğin gelişimi açısından önemi büyüktür. Anne adaylarının sağlıklarının iyi olması, aynı zamanda sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik dönemi açısından son derece önem taşımaktadır. Hamilelik öncesi beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce beslenmeyle bağlantılı birkaç noktaya değinelim.

Hamilelik Öncesinde Kadınların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Gebe kalmadan önce anne adayları beslenmelerinin yanı sıra bazı önemli noktalara da dikkat etmek zorundadırlar. Bunlar:

 • Kilo sorunu yaşamamak; hamilelik öncesinde çok az ya da fazla kilolu olmak bebek açısından da anne açısından da çeşitli riskler doğuracağı için kilonun normal düzeyde tutulması doğru olacaktır.
 • Zararlı her türlü alışkanlıktan sıyrılmak; alkol, sigara ya da kafein türü alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerekmektedir.
 • Folik asit kullanımına dikkat etmek; hamile kalmadan yaklaşık 3 ay önce folik asit kullanılmaya başlanması gebelik döneminin sağlıklı geçmesi açısından ve gelişim bozukluklarının engellenmesi açısından son derece önemlidir. Folik asit gebelik kararı ile birlikte Yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmelidir.
 • Günlük ihtiyacın gerektiği kadar vitamini almak; demir, kalsiyum, C vitamini bebeğin gelişimi açısından son derece gerekli olan vitaminlerdir. Bu nedenle hamilelik ön hazırlığı için vücudu bu vitaminler ile gebeliğe hazırlamak doğru olacaktır. Vitaminleri mümkünse doğal kaynaklardan almaya özen gösterin.
 • Sıvı tüketimine özen göstermek; Vücuda giren besinler, vücut tarafından kullanılması açısından sıvı tüketimine ihtiyaç duyulur.

Hamilelik Öncesinde Beslenme İle İlgili Olarak Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hamilelik döneminden önce besinlere dikkat etmek; anne adaylarının hem bünyelerini hazırlamak için, hem de bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle tüketilmesi gereken besinlerin vitamin değerleri ve sağlık açısından önemi düşünülmelidir. Bu durum dikkate alındığında;

 • B vitamini, çinko, demir ve protein içeren besinlerden; kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta ve kuru fasulye muhakkak tüketilmelidir. Bu besinlerin miktarları, günlük alınması gereken vitamin ve besin değerlerine göre ayarlanmalıdır.
 • Protein ve kalsiyum açısından zengin besinlerden; süt, peynir, yoğurt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
  Omega3 alınması, bebeğin zihin gelişimi açısından çok önemli olması sebebi ile ceviz ve balığın bolca tüketilmesi faydalı olacaktır.
 • A vitamini, C vitamini, potasyum ve bolca lif içermesi açısından meyve tüketimi de aşırı miktarda olmamak şartı ile tüketilmelidir.
 • A, C vitamini ve folik asit aynı zamanda demir ve magnezyum açısından besin değerleri yüksek olan sebzeleri de tüketmek gerekmektedir.
 • B vitamini açısından ve vücudun ihtiyacı kadar karbonhidrat da tüketilmelidir.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun