Gece Araba Nasıl Kullanılır?

Gece Araba Nasıl Kullanılır?

Yapılan araştırmalar sonucu, gece yapılan trafik kazalarının sayısı, gündüz yapılan kazalardan 3 kat daha fazladır. Bu nedenle, gece araba kullanmak daha çok dikkat isteyen bir sürüş çeşididir.

Gece araba kullanmak neden zor?

 • İlk neden; karanlık olmasından dolayı, görüş alanının da kısıtlı olması. Derinlik algısı, renk ayrımı gibi husularda, gün batımından sonra azalma yaşanmaktadır. Sürücüler araç kullanırken verdikleri tepkilerin %90’ını görerek verirler. Gece de görüş alanı oldukça azaldığı için tepkilerde gecikme, tepki verememe gibi sorunlar yaşanabilir.
 • İkinci neden de yorgunluk ve uyku hali. Gece saatlerinde kişilerin daha yorgun olma ihtimali; konsantrasyon ve tepki verme yetilerinde azalmaya neden olmaktadır. Sirkadyen ritmi yani biyolojik saati gece uykusuna alışmış bir kişinin beyni, havanın kararmasından birkaç saat sonra uykuya geçişe hazırlanır. Gece araba kullanılması gereken durumlarda da uyku halini atmakta epey zorlanacaktır. Bu da yine reaksiyon vermede gecikme, dikkat dağınıklığı gibi etkiler yaratır.
 • Gece araba kullanmanın risklerinden biri de alkoldür. Ölüme neden olan trafik kazalarının ciddi bir kısmının nedeni de alkollü araç kullanmak. Yukarıda sayılan nedenlere bir de alkolün etkisi eklenince amansız son kaçınılmaz olmaktadır.

En önemli 3 nedenden gece araba kullanmak zorlaşmakta ve de kazaların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Peki, güneş battıktan sonra kaza ihtimalini en aza indirmek ve de konforlu bir biçimde araba kullanımını sağlamak için nelere dikkat edimelidir?

Gece Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Arabanızın ön, arka farlar ile tüm aynaların ve camların gece sürüşü için temiz olması gerekir.
 • Havanın kararmasıyla birlikte ön farları açın. Yolculuğa başlamadan önce arka lambaların çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin.
 • Ön farların parlaklıklarının ve de açılarının doğru olması önemlidir. Gerekli kontrolleri yapın.
 • Arabaların çoğunda dimmer özelliği vardır. Gece farlar yakıldığında gösterge panelinin ve yol bilgisayarının göz almaması ve sürüş güvenliğini riske atmaması için panelin ışıkları otomatik azalır. Güvenliğiniz için ekran ve panelin ışıkları kısıldıysa, ayarlarıyla oynayıp parlaklığı arttırmaya çalışmayın.
 • Kesinlikle alkollü iken araç kullanmayın.
 • Araç kullanırken ateşli sigara ve özellikle elektronik sigara içmeyin. Sigara dumanı ve elektronik sigaranın buharı karanlıkta görüşü zorlaştırır.
 • Gece araba kullanırken hızınızı azaltın. Gece görüşü sınırlı olduğu için ani gelişen bir durumda tepki vermekte geç kalabilirsiniz. Bu nedenle takip mesafesini arttırın.
 • Fren yapıldığında, ön farların aydınlattığı mesafede durulabilecek bir hız sınırı belirleyin. Ayrıca karanlıkta yola çıkan hayvan, çukur gibi engelleri görmeniz zorlaşır. Hızınız düşük olursa yavaşlamanız daha kolay olacaktır.
 • Öndeki şoförlerin görüşünü engellememek için araç takiplerinde uzun farları kullanmayın.
 • Karşı şeritten uzun farları açık gelen bir aracın ışıklarından etkilenmemek için yolun sağ kenarına bakarak sürüşü ayarlayın. Arkanızdan gelen aracın uzun farları açıksa dikiz aynanızın yardımıyla ışığın görüşünüzü etkilemesini önleyebilirsiniz. Yeni araçların birçoğunda karartmalı dikiz aynalı mevcut. Karartmalı dikiz aynası arkadan gelen far ya da selektör ışıklarının gözünüzü rahatsız etmesini engelliyor. Eğer aracınızda bu özellik yoksa mekanik karartmalı dikiz aynalarından satın alabilirsiniz.
 • Gece uzun yolculuklar sırasında sık sık mola vermeye çalışın. Uzun süreli sürüşler dikkat dağınıklığına ve uyku haline sebep olur. Yağlı, ağır ve yoğurt, ayran gibi uykuya sebep olacak yiyeceklerden uzak durun. Mola verdiğinizde az ve hafif yiyecekler yiyin. Arabanızda elma bulundurabilirsiniz. Elma çok iyi bir uyku açıcıdır. Araçtan inerek basit egzersizler yapmayı ihmal etmeyin.
 • Araç kullanılamayacak kadar yorgun yola çıkıldıysa, dinlenerek yola devam edilmesi gerekmektedir.
 • Yolculuk sırasında aracınızda bir sorun oluşursa, yoldan olabildiğince uzaklaşılması, acil uyarı ışıklarının yakılması, aracın ön ve arka kısmına reflektörlerin yerleştirilmesi gerekir.
 • Aracınızda arıza; görüşü kapalı dönemeç ya da tepe üstünde oluşursa, reflektörleri aracınızın en az 30 metre uzağına koyun ve diğer sürücülerin 150 metreden görülebileceği şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Alacakaranlığa Dikkat!

Havanın kararmaya başlaması ile birlikte yukarıda sayılan tüm önerilere uyulması çok önemlidir. Bütün gece sorunsuz şekilde yolunuzda ilerlediniz; fakat en ciddi tehlike havanın aydınlanmaya başladığı alacakaranlık zamanlarındadır. Çünkü gözler yavaş yavaş artan aydınlığa ve vücut havanın ısınmasına adapte olmakta zorluk yaşamaktadır. Bu bakımdan da sadece geceleri değil, yukarıdaki kurallara şafak vakti yani alacakaranlıkta da uyulması tavsiye edilir.

PAYLAŞ

Yorum Yazarak Katkıda Bulun