eBay Nasıl Bir Site?

eBay Nasıl Bir Site?

1995 senesinden itibaren Amerika’da aktif hale gelmeye başlamış olan eBay alışveriş sitesi, kurucusu Pierre Omidyar tarafından alıcılarla satıcıları bir araya getirebilecek bir platform kurma amacıyla dünya çapında en popüler e-ticaret sitesi konumuna gelmiştir. eBay, şuan itibariyle 28 ayrı ülkeye ürünlerini satışa sunmuştur. 2016 yılı itibariyle Uluslararası alanda en güvenilir ve en çok tıklanan ilk 10 site arasında gösterilen eBay, internet üzerindeki en büyük açık arttırma şekliyle ilerleyen bir Amerikan şirketidir.

1400742084_ebay-worldwide

eBay ve önemli noktalar,

  • eBay, sitesinde alıcılara ve satıcılara aracılık ederek ürünleri sitesinde yayınlar.
  • Alıcı ürünün fiyatı ve kargo ücreti dışında herhangi bir miktar ödemez.
  • Çeşitli ödeme imkanları olan eBay(PayPal, Western Union ve kredi kartları), müşterilerine kolay alışveriş yapma imkanını verir.
  • Her ürün için aynı ödeme koşulları bulunmaz. Kullanıcısına göre değişen ürünlerden ötürü, ödeme şekilleri de değişir.
  • Her alışveriş sonrasında, satıcı ve alıcı birbirlerine puan verir, sistemde yer alan bu puanlama yöntemiyle alışverişte riski azaltır.
  • eBay, her kullanıcının belli bir notu olacak şekilde uygulama getirmiştir. Buna göre, her kullanıcının yaptığı alışverişten sonra alıcılarından aldıkları puanlamalara göre güvenlirlikleri belirlenir.
  • Alıcı ödemeyi 7 gün içinde yapmamışsa, satıcı eBay’e şikayet ederek durumu bildirebilir. Bunun sonrasında da ödeme yapılmamışsa, kesinti haricindeki ödeme miktarı alıcıya geri ödenir. Ama 3 uyarı sonrasında eBay alıcının üyeliğini deaktif hale getirir. Bu konuda eBay’in uyguladığı tutum üzerinden sitenin kullanıcılarına sağladığı memnuniyetin gayet yüksek olduğunu görebiliyoruz.
  • Ürünlerini maksimum 10 günde alıcılarına ulaştıran eBay’in büyümesindeki en büyük etkilerden biridir.
  • eBay 2007 yılı itibariyle Gittigidiyor ile beraber çalışmalarını yürütmektedir. eBay ana sayfasında Türkiye’yi seçerseniz, sizi Gittigidiyor’a yönlendirecektir. Bu şekilde, sadece Türkiye’deki kullanıcıların ürünlerine erişebilirsiniz.
  • eBay, ürün orijinalliği bakımından müşterilerine garantisini tam verir. Böylelikle, aklınız kalmadan alışverişinizi tamamlayabilir, ürününüzün teslimini bekleyebilirsiniz.

Türkiye’de bulamadığınız herhangi bir ürünü hem daha avantajlı fiyatlarla hem güvenli bir şekilde satın alabilme özelliğini eBay size sunuyor. Hem Dünyaca ünlü markaları bir arada bulabilir hem hızlı gönderimiyle siparişinize kavuşabilirsiniz..

Yorum Yazarak Katkıda Bulun