Doğum için Doktor ve Hastane Nasıl Seçilir?

Doğum için Doktor ve Hastane Nasıl Seçilir?

Doğumun yaklaşması ile anne ve baba adaylarını tatlı bir heyecan sarar. Bu keyifli ve heyecanlı süreç, aynı zamanda en stresli olunan zamanlardan da birisidir. Bu dönemde; hangi hastanenin seçilmesinin avantajlı olacağı ve hangi doktorun tercih edilmesinin gerektiği, oldukça kafa karıştırıcı olabilen ve fazla mesai gerektiren konular olmaktadır. Bu nedenle doğum için doktor ve hastane nasıl seçilir konusunu sizler için detaylı şekilde araştırdık.

Yeni doğan kategorisi; gerekli ilgi, alaka ve özenin gösterilmesi gereken grubu oluşturmaktadır. Bir bebeğin doğum sonrası bakımında olduğu gibi, doğum öncesi ve sırasında da dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Doğru geçirilmiş bir hamilelik sürecinin ardından, doğumun hangi hastanede ve hangi doktor tarafından yapılacağı önemli hale gelmektedir. Doğum süreci ile ilgili karar alımında dikkat edilmesi gerekenleri, bu yazının içeriğinde bulabilirsiniz.

Doğum yapılacak hastane seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Hastane seçimi oldukça önemlidir. Özellikle, ilk defa anne – baba olacak kişiler için hastanenin güvenilir olması elzemdir. Hastane seçerken;

  • Yeni doğan bakımı ve yetişkin bakımı alanlarının ileri düzeyde hizmet veriyor olmasına,
  • 24 saat boyunca hizmet veren kadın doğum, çocuk ve hatta anestezi bölümlerinin ve doktorlarının olmasına,
  • Deneyimli ve işinde uzman doğum görevlileri ve hemşirelerin bulunmasına,
  • Referanslarının olumlu ve başarı oranlarının yüksek olmasına,
  • Temiz ve steril sağlık koşulları ile faaliyet gösteriyor olmasına
  • Tam teçhizat donanımlı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğum doktoru seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Doğumun gerçekleştirileceği hastane tercihi gibi doğumu gerçekleştirecek doktor seçimine de gerekli ciddiyeti göstermek gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Doğumu gerçekleştirecek kişinin unvanı ve uzmanlık derecesinin yüksek olması önemlidir. Profesör mertebesindeki doktorların, yılların deneyimi ve bilgisi ile olası sorunları bertaraf etme ihtimali çok daha yüksektir.
  • Doktorun tecrübeli olması ve güven hissi vermesi doktor-hasta ilişkisi açısından gereklidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, doktorun normal doğum ya da sezaryen doğum yöntemleri arasından hangilerinde, ne derecede başarılı ve tecrübeli olduğudur. Tercih ettiğiniz doğum yöntemi alanında başarı oranı yüksek olan doktoru tercih etmek daha avantajlıdır.
  • Unvan elbette ki tek başına yeterli değildir. Bir doğum doktoru, doğum konusu ile ilgili ne kadar bilgili olursa olsun, gebe kadının halinden anlamıyor, onu sterse sokuyor ya da gerekli hassasiyeti göstermiyorsa yanlış seçim olacaktır. Hasta ile doktorun anlaşamaması; doğum sürecinin çok daha stresli olmasına ve doğum ile ilgili çeşitli sorunların baş göstermesine sebep olabilir.
  • Doktorların doğum tecrübeleri ile ilgili bilgileri edinmek gerekmektedir. Doktorların referanslarının araştırılması ve bunların göz önüne alınarak doktor tercihinin yapılması önemlidir. Doktorun verdiği hizmetin kalitesinden emin olmak, o doktora olan güveni arttırması anlamında oldukça değerlidir.

Yorum Yazarak Katkıda Bulun