Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Tabanı ya da diğer bir deyişle dibi yanmış tencereleri, bulaşık makinesinde ya da elde sıradan bir temizlikle lekelerinden temizlemek zordur. Tencereyi ocakta unuttuğunuzda ya da fazla pişirdiğinizde süt, yemek, yağ ve un gibi gıdalar çabuk yanar ve tencerenin dibi tutar. Dibi yanmış tencere temizliği doğru yapıldığı takdirde eski görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Eğer tencere çelik ise ovma teli ile temizlenebilir. Fakat seramik, granit ya da teflon tencerelerin temizliğinde kesinlikle ovma teli ya da aşındırıcı deterjan kullanılmalıdır. Bu şekilde yapacağınız temizlik, tencerenin çizilmesine ve sağlıksız kullanıma sebep olacaktır.

Dibi yanmış tencere nasıl temizlenir?

  • Tencerenin yanmış kısmını geçecek kadar sirke ekleyin. Üzerinde 1-2 çay kaşığı karbonat ve su ilave edip yavaş yavaş kaynatın. Dibindeki yiyecek parçaları bu su kaynamaya devam ettikçe çözülecektir. Ardından içindeki suyu dökün ve elde bulaşık deterjanı ile yıkayın. Kaynama bittiğinde yanıklar çözülmediyse, 1 gece aynı suyun içinde bekletirseniz çözülecektir.
  • İkinci yöntemde ise  tencereye su ve bulaşık deterjanı ekleyip kaynatın. Kaynadığında lekeler çözülecektir. Ardından bulaşık fırçacı ya da süngerle kalıntıları temizleyebilirsiniz.
  • Eğer tencerenin dibi bu yöntemlerle temizlenmeyecek kadar kötü durumdaysa içine yağ çöz dökün ve 10 dk kadar bekletin. Bu sırada deterjanı solumamaya özen gösterin ve tencereyi kapağı kapalı şekilde bekletin. Ardından bulaşık deterjanı ile yıkayın ve iyice durulayın.
  • Dibi tutan tencereleri temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu tencerenin malzemesidir. Çelik veya döküm tencereleri birçok yöntemle temizleyebilirsiniz. Fakat alüminyum ya da teflon tencere ve tavalarda çok daha dikkatli olmalısınız. Teflon tencerenin dibi tutması zordur fakat olur da böyle bir durum başınıza gelirse teflon tencerenin dibini kazıyarak temizlemeyin.
PAYLAŞ

2 Yorumlar

  1. benim temcerem bir defa yandı ve sürekli yakıyor ne yapmalıyım tencerenin tekrar yanmaması için ne yapabilirim ne olur çözüm bulun .

Yorum Yazarak Katkıda Bulun